Stal szybkotnąca, w języku angielskim nazywana high speed steel, znajduje obecnie zastosowanie przy produkcji maszyn i narzędzi do obróbki skrawaniem. Składa się na nią mieszanka z chromu, żelaza, węgla, wanadu, molibdenu lub wolframu, niekiedy dodatkowo ubogacona kobaltem. Taki stop charakteryzuje się stałością nawet pod wpływem ekstremalnie wysokich temperatur.
Stal szybkotnąca jest odporna na działanie wysokich temperatur, a także na ścieranie. Wyjątkową twardość zawdzięcza wspomnianemu już składowi chemicznemu. Dzięki tym właściwościom narzędzia z HSS, w tym noże kształtowe, wiertła czy frezy, są również wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ich żywotność jest znacznie dłuższa niż przypadku tradycyjnych produktów.
Stal szybkotnąca ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Bardzo często jest wykorzystywana do produkcji maszyn i narzędzi przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Wśród nich znajdują się:
Ze względu na swoje właściwości, trudno przecenić rolę HSS w produkcji wyżej wymienionych artykułów. Stal nagrzewana powoli, w procesach dwu- lub trzystopniowych jest poddawana obróbce cieplnej. Aby uniknąć naprężeń, odkształceń czy pęknięć, należy przeprowadzać ją dokładnie, rozgrzewając elementy do temperatury około 600°C, a następnie wolno ochładzając i hartując. Ostateczny przebieg procesu i poszczególnych jego etapów zależy od wielkości przekroju.
Aby maksymalnie dopasować rodzaj materiału do produktu, które ma z niego powstać, korzysta się z kilku rodzajów stalek HSS. Różnią się one zwłaszcza parametrami technicznymi, tj. grubością, długością, szerokościami, twardością HRC.
Stal HSS występuje w kilku odmianach. Znamy m.in.: SW7M, SW18, SK10V, SK5V, SK8M, SK5M czy SW12, SW12C, SW2M5, SK5MC. Istnieje również inny podział ze względu na skład stali szybkotnącej – na kobaltowe i bezkobaltowe.
Wróć do bloga